MEĐUNARODNI DAN ZAGRLJAJA

Autor: Maja Poslon Živković, 21. 1. 2019.

Međunarodni dan zagrljaja proglašen je još 1986. godine u Michiganu, a obilježava se 21. siječnja. Zato zagrlite danas nekoga jer zagrljaj liječi depresiju, loše raspoloženje i čini vas sretnijima! smiley

Psiholozi smatraju kako nam je Dan zagrljaja itekako potreban. Stručnjaci tvrde kako nam pet do šest zagrljaja dnevno može učiniti život dužim i ljepšim.

Osim stručnjaka, zaključio je to i jedan američki svećenik, Kevin Zaborney, koji je 1986. godine današnji dan proglasio Međunarodnim danom zagrljaja.

On je zagovarao grljenje kao način borbe protiv nedostatka emotivnog kontakta.

Izabran je baš dan u siječnju jer je ovaj zimski mjesec često sinonim za depresiju i sivilo.

Zagrljaj gradi povjerenje i osjećaj sigurnosti i jača povezanost s osobom koju grlimo.

Osim toga, povećava nivo hormona oksitocina, važnog za povezanost, i serotonina za sreću, a smanjuje nivo kortizola i uklanja stres.

Zagrljaj je dobar i za naš imunitet, jer stimulira žlijezdu koja potiče proizvodnju bijelih krvnih zrnaca. Opušta mišiće u tijelu i ublažava bol, a najbolje je što je potpuno besplatan.

Zagrljaj je često bio i predmetom znanstvenih istraživanja, koje je vodio dr.sc. Jay Gordon. Istraživanja su pokazala da o grljenju ovisi i naša inteligencija pa se vjeruje da će ona djeca koju se više grli biti inteligentnija od one koju su roditelji manje grlili.

Svaki je dan dobar da nekome zagrljajem pokažete koliko vam je do te osobe stalo. Zato se grlite što češće! Bit ćete zdraviji i boljeg raspoloženja.

Ne štedite na zagrljajima, oni su besplatni.

Svima vama pred monitorima šaljemo veeeeliki zagrlja!