DAN UJEDINJENIH NARODA

Autor: Marko Mikić, 24. 10. 2022.

Dan Ujedinjenih naroda

Ujedinjeni narodi ili skraćeno UN, je međunarodna organizacija za održavanje mira i sigurnosti u svijetu, razvijanje dobrosusjedskih odnosa, ekonomsku suradnju, širenje tolerancije i promicanje poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda čovjeka. Nakon 2.svj. rata bilo je pitanje kako održati svjetski mir i sigurnost, prijateljske odnose među narodima.

26.lipnja 1945. osniva se Povelja Organizacije ujedinjenih naroda u San Franciscu u kojoj su bili zapisani ciljevi očuvanja svjetskog mira i sigurnosti, poboljšanja međunarodne suradnje i prijateljskih odnosa među narodima. Povelja stupa na snagu 24. listopada 1945. nakon prihvaćanja od strane 51 strane države.

UN ima 193 države članice. Gotovo sve međunarodno priznate države su članice. Sjedište Ujedinjenih naroda je u američkom gradu New Yorku.

Glavni organi UN su: Opća skupština, Vijeće sigurnosti, Ekonomsko i socijalno vijeće, Međunarodni sud i Tajništvo na čelu kojeg je Glavni tajnik UN-a (od 2017. godine Antonio Guterres iz Portugala preuzevši tu ulogu od dotadašnjeg bivšeg tajnika Ban Ki-Moon-a).

Službeni jezici Ujedinjenih naroda su: engleski, francuski, španjolski, ruski, mandarin i arapski.

Republika Hrvatska postala je članicom UN-a 22. svibnja 1992. godine. Nakon priznanja hrvatske samostalnosti i suvernosti, prijem RH u svjetsku zajednicu ravnopravnih nezavisnih država jedan je od najznačajnijih datuma u hrvatskoj povijesti.

Povelja UN-a glasi:

“Mi, ujedinjeni narodi, odlučni smo sačuvati buduća pokoljenja od užasa rata, koji je dva puta u tijeku našega života donio čovječanstvu neopisive patnje, i potvrditi vjeru u osnovna prava čovjeka, u dostojanstvo i vrijednost ljudske ličnosti, u ravnopravnost muškarca i žene, velikih i malih naroda. Odlučni smo stvoriti uvjete pod kojima bi se održali prava i poštivanje obveza što nastaju iz ugovora i drugih izvora međunarodnog prava te raditi na postizanju društvenog napretka i boljih životnih uvjeta u sve većoj slobodi.”