BLACKOUT POEZIJA - SLOBODNI STIH NA DRUGAČIJI NAČIN

Autor: Maja Poslon Živković, 30. 11. 2022.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige pričali smo o knjigama, čitanju i važnosti koju napisani tekst ima za očuvanje i njegovanje našeg unutarnjeg svijeta misli, osjećaja i stavova.
Za naše mlade, jer ova godina 2022. posvećena je baš toj kategoriji čitatelja, pripremila sam u knjižnici posebne radionice za koje sam smatrala da su dovoljno drugačije da privuku i zaintrigiraju učenike osmih razreda. Na prvi spomen poezije učenici najčešće samo uzdahnu i zapravo ih je sve teže pridobiti da se otvore, promisle i progovore o osjećajima koji ispunjavaju njihov unutrašnji svijet.

Danas mladi žive u doba kratkih i brzih informacija. Knjiga je statičan medij koji zahtijeva vrijeme i usredotočenost. Blackout poezija suvremeni je oblik stvaranja koji spaja različite oblike umjetnosti, prije svega poeziju i likovnost. Polazna točka je stranica proznog teksta, nebitno kojeg djela i autora - može biti književno djelo, popularna proza, putopis ili nešto treće. Recikliranjem već postojećih proznih tekstova pozivamo učenike da izdvoje riječi - motive koji njima nešto znače i oblikuju oko njih stih ili pjesničku sliku koristeći već postojeće riječi sa stranice predloška.

Riječi koje neće iskoristiti učenici zatamnjuju (otuda i naziv Blackout poezija), a način na koji će motivi biti istaknuti u zatamnjenom prostoru ostavlja prostor kreativnosti i likovnom izražavanju. Polazni tekst učenike polako uvlači i oni, kada jednom pronađu početni motiv, zaboravljaju na početni smisao teksta i tako nastaje potpuno novi oblik, stihovi i poezija koja progovara o njima samima.

U jednom školskom satu nastali su kreativni uradci učenika osmih razreda (8.b i 8.c). Otkrili su da poezija može biti svuda oko nas, a ključan je onaj tren kada zastanemo i uočimo detalj koji nas poziva na umjetničku reakciju. Granice ne postoje, sami brišemo i stvaramo svoje svjetove, a umjetnost može nastati na isječku iz novina ili otrgnutom listu nepoznate knjige. Sat hrvatskoga jezika, odnosno sat razrednika bio je ispunjen kreativnim radom, a učiteljice Maja i Marijeta složile su se da su neki od uradaka uistinu mala umjetnička djela.

Pokušajte i vi, otkrijte umjetnika u sebi!

I na kraju, ponavljam moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske: Misli na sebe… čitaj!

školska knjižničarka Anamarija Hat