TERENSKA NASTAVA OSMIH RAZREDA

Autor: Zrinka Jurčević, 3. 12. 2022.

Učenici naše škole na terenskoj nastavi u Vukovaru posjetili memorijalne lokacije posvećene Domovinskome ratu te važne kulturne ustanove grada Vukovara.

U okviru organizirane terenske nastave učenici osmih razreda Osnovne škole „August Harambašić“ Donji Miholjac posjetili su 28. studenoga 2022. godine grad Vukovar u pratnji svojih razrednica (Zrinke Jurčević, 8. a; Marijete Veselovac, 8. b; Anje Svilar, 8. c). Terenska nastava organizirana je kako bi učenici naučili neke, njima nepoznate činjenice, o Domovinskome ratu. Terenska nastava odvijala se cijeli dan te je uključivala različite aktivnosti. Učenici su se smjestili u autobus oko 6.30 te krenuli na put za Vukovar.

Pri dolasku u Vukovar u restoranu Istra, koji je u sklopu MCDR-a, učenici su dobili doručak prije cjelodnevne terenske nastave. Nakon doručka imali su predavanje o Domovinskome ratu u trajanju od 45 minuta. Nakon predavanja zaputili su se autobusom na memorijalne lokacije. Tijekom posjeta lokacija s učenicima je bio vodič Oliver. Prvo su posjetili Spomen dom hrvatskim braniteljima na Trpinjskoj cesti gdje su mogli vidjeti i tenk. Ta je cesta inače bila poznata kao „groblje tenkova“.

Tijekom vožnje vodič je učenicima pokazivao i ostale lokacije Kukuruzni put – Put spasa, koji je bio važan za prijevoz hrane, oružja…te staru tvornicu Borovo Commerce gdje su bili zbrinuti ranjenici. Zatim su se zaputili prema Mjestu sjećanja „Vukovarska bolnica 1991.“ u kojoj su prije razgledavanja pogledali kratak film o bolnici tijekom Domovinskog rata. U bolnici su mogli vidjeti gdje su bolesni i ranjeni ležali, kako je izgledala njihova svakodnevnice, mjesto odakle je izvještavao Siniša Glavašević.

Sljedeća lokacija bila je Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata gdje se nalaze bijeli križevi, grobovi branitelja te grob Blage Zadre. Tu je i spomen-obilježje s vječnim plamenom.

Poslije Memorijalnog groblja krenuli su prema Spomen-domu Ovčara. U spomen-domu su se nalazila imena poginulih u logoru, njihove slike i osobne predmeti (osobne iskaznice, fotografije…). Poslije toga su posjetili i masovnu grobnicu na Ovčari. Na mjestu masovne grobnice nalazi se spomenik u obliku sivog obeliska s grlicom i 200 čempresa za svaku od žrtava.

Kada su završili s razgledavanje memorijalnih lokacija, učenici su se kratko zaustavili kod vukovarskog vodotornja i napravili zajedničku fotografiju.  Vratili su se u MCDR te prije ručka razgledali postav memorijalnog centra s naglaskom na Bitku za Vukovar. Obilazak je bio uz stručno vodstvo sudionika Domovinskoga rata.

Nakon obilaska bio je ručak te podjela lunch paketa za povratak. Stanka je trajala od 14 do 14.45 sati nakon koje se organizirala Škola mira te kviz znanja o Domovinskome ratu.

U kviz je sudjelovala OŠ „August Harambašić“ i OŠ Ivana Kozarca iz Županje. Pobijedili su učenici naše škole Sara Dubrović, 8. b i Filip Milušić, 8. a.

Nakon kviza krenuli su u obilazak ostalih kulturnih ustanova: Gradski muzej Vukovar smješten u dvorcu Eltz gdje je u koncertnoj dvorani učenica Zrinka Puljić, 8. a odsvirala skladbu Canson triste skladatelja Petera Tschaikowskyog; Muzeju vučedolske kulture - upoznali su se s ostacima vučedolske kulture. Terenska nastava završila je obilaskom obnovljene crkve sv. Filipa i Jakova.

U večernjim satima nakon sat i po vožnje stigli su na mjesto polaska – parkiralište osnovne škole gdje su učenike dočekali njihovi roditelji.

Zrinka Puljić, 8. a