DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA - 22. VELJAČE

Autor: Zrinka Jurčević, 21. 2. 2023.

Učenici 6. b razreda okušali se u pisanju glagoljice tušem i guščjim perom. Svojim radovima i vještinom dostigli su drevne glagoljaše.

Drugi važan datum u Mjesecu hrvatskoga jezika jest Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Obilježava se od 2019. godine na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, proglasio ga je Hrvatski sabor. Taj datum se uzima kao spomendan jer je 22. veljače 1483. godine otisnuta prva hrvatska knjiga na glagoljici i hrvatskome jeziku – Misal po zakonu rimskoga dvora. Misal je najstarija hrvatska tiskana knjiga i prvi misal koji nije pisan na latinskom jeziku i pismu.   Otisnut je na blagdan Katedre sv. Petra, koji se od IV. stoljeća obilježava 22. veljače, kao znak jedinstva Crkve sazidane na apostolu Petru. Točno mjesto tiskanja i nakladnik Misala nisu utvrđeni.

Učenici u 6. razredu proučavaju povijest svoga jezika, ali i najstarijeg pisma – glagoljice. Kao praktični dio, pišu tušem i pravim guščjim perom glagoljska slova, tj. ispisuju svoje ime. Shvaćaju da je potrebno mnogo strpljivosti, ali i vremena kako bi uspjeli napisati željeno slovo. Mnogi su pokazali vještinu starih glagoljaša.

Zrinka Jurčević, hrvatski jezik

- vrijedni glagolljaši 6. b