INFO DAN PROJEKTA "UČIMO ZAJEDNO 6"

Autor: Marko Mikić, 4. 4. 2023.

Info dan projekta Učimo zajedno 6

Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu i smo ove školske godine Info dan projekta „Učimo zajedno 6“ obilježili radionicom.  „Učimo zajedno 6“ projekt je Europske unije na području Osječko-baranjske županije s ciljem unaprijeđenja  socijalne uključenosti djece s teškoćama u redoviti sustav obrazovanja osiguravanjem pomoćnika u nastavi.

Ove školske godine u našoj je školi u okviru navedenog projekta dvojici učenika osiguran pomoćnik u nastavi.

Na Info danu sudionici su dobili informacije o projektu, a obilježavanje se povezalo sa Svjetskim danom svjesnosti o autizmu.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja kako bi se skrenula pozornost na izazove s kojima se osobe s autizmom i njihove obitelji susreću. Ove se godine kroz Mjesec svjesnosti o neurorazličitostima pokušava skrenuti pozornost na to kako neurorazličitost donosi sa sobom nevjerojatne i jedinstvene sposobnosti. Ona i osobe s poremećajem iz spektra autizma čini posebnima zbog drugačijeg pogleda na svijet i doživljaj svijeta oko sebe. Neurorazličitost  označava neurološku različitost unutar ljudske populacije. Biološka je činjenica da je svaki mozak drugačiji od drugoga što svaku osobu čini jedinstvenom. Zahvaljujući neurorazličitosti imamo ljude koji su ekstrovertni, one koji su introvertni, glazbenike, matematičare, slikare, što znači svatko od nas ima različite interese ili ukuse.

Kako bismo osvijestili potrebe učenika i osoba s poremećajem iz spektra autizma održana je radionica Kako vidim autizam u 4.c razredu. Budući da je u razred uključen učenik s poremećajem iz spektra autizma, učenici su iz iskustva opisali kako vide autizam. Potom smo se kratko prisjetili karakteristika poremećaja iz spektra autizma te pogledali kratak film koji ne prikazao kako se mijenja svijest i pogled na osobe s ovim poremećajem. Nakon toga dobili su opis ponašanja učenika s PSA te im je zadatak bio predložiti što bi oni učinili kako bi pomogli prijatelju.  Potom su na balone napisali svoje poruke podrške osobama s poremećajem iz spektra autizma. Njihove zanimljive i hvalevrijedne uratke i poruke možete vidjeti na plakatima. Osvijestili su kako su i oni jedinstveni te ih upravo zbog toga trebamo prihvatiti takvima kakvi jesu.

Ljepota je upravo u različitosti.

Tihana Špoljarić, edukacijska rehabilitatorica