SUSRET S MLADENOM KOPJAROM

Autor: Marko Mikić, 25. 4. 2023.

Susret s književnikom Mladenom Kopjarom

Noć knjige je manifestacija kojom svake godine podsjećamo na važnost knjige u suvremenom društvu. To je prilika da najmlađim učenicima otvorimo vrata u svijet mašte, a onima nešto starijima razgovor o knjizi uvijek je poticaj i podsjetnik da je kultura čitanja neodvojivi dio ulaganja u obrazovanje i svakako važan dio mozaika koji će ih izgraditi u osobe koje znaju i mogu kritički razmišljati i prosuđivati.

Tema ovogodišnje manifestacije je umjetna inteligencija. Tim povodom u goste nam je u organizaciji i suradnji s Gradskom knjižnicom Grada Donjega Miholjca došao književnik Mladen Kopjar. Učenicima sedmih i osmih razreda predstavio je svoju najnoviju knjigu, zbirku priča Petrin PIN, u kojoj progovara o društvenim mrežama i uronjenosti mladih generacija u virtualni svijet. Upotreba tehnologije je neizbježna, mreže su neodvojivi dio djetinjstva mladih naraštaja, no autor upozorava da su osjećaji izazvani tamo negdje u virtualnom bespuću stvarni i treba se znati nositi s njima.

Mladen Kopjar progovorio je i o sukobu generacija. Razlike u odrastanju i djetinjstvu roditelja i sadašnje djece su velike i međusobno nerazumijevanje dovest će do različitih smiješnih, zbunjujućih, sretnih i nesretnih zapleta i raspleta.

Književnik je naše učenike upoznao i s mističnim romanom Sjena brončanog štakora u kojem su likovi obavijeni tajanstvenim pretpostavkama koje treba istražiti ne bi li se otkrila prava istina na kraju.

Učenici su pažljivo slušali, a na kraju su imali priliku i pitati književnika što ih zanima. Pitanja su bila raznolika, učenike je zanimalo kako i zašto se postane književnik, odakle se crpi inspiracija za pisanje, koliko je to zvanje financijski isplativo i što bi Mladen Kopjar bio da nije pisac.

Druženje je proteklo u ugodnom i poticajnom okruženju, a na samom kraju učenici su bili pozvani da navrate u Gradsku knjižnicu gdje su imali mogućnost kupiti najnoviju Kopjarovu knjigu Pertin PIN po promotivnoj cijeni i naravno, s potpisom autora za uspomenu i dugo sjećanje.

Anamarija Hat, stručni suradnik knjižničar