ENCIKLOPEDISTI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Marko Mikić, 25. 9. 2023.

Enciklopedisti

Učeći povijest učenici se kronološki upoznaju s povijesnim razdobljima i važnim osobama koje su otkivale, doprinosile i mijenjale svijet u kojem živimo. Na početku sedmog razreda učenici uče o značaju prosvjetiteljstva u Europi i o tragovima koje je ono ostavilo na cjelokupno društvo. Želeći im ponavljanje ovog gradiva učiniti zanimljivijim učiteljica povijesti J. Šarčević sedmaše je dovela u školsku knjižnicu gdje su se uz pomoć knjižničarke A. Hat upoznali s radom francuskih enciklopedista.

Osim značajnih promjena u društvenom svjetonazoru (prosvijećeni apsolutizam, vjerska tolerancija i sloboda govora)  prosvjetitelji su napravili i bitne pomake vezane uz razvoj kulture i obrazovanja. Francuski enciklopedisti, na čelu s D. Diderotom, ostavili su društvu u trajno nasljeđe zapisano svo tadašnje znanje u obliku 30-ak svezaka Velike francuske enciklopedije.

Do današnjih dana znanje razvrstavamo po skupinama, a najskuplja i najprestižnija izdanja svake države upravo su nacionalne opće enciklopedije.

Da ne ostane sve samo na riječima i suhoparnim činjenicama, pred učenike smo stavili sveske opće enciklopedije i zamolili ih da pronađu zadane povijesne pojmove. U doba moderne tehnologije kada smo od traženog pojma odvojeni samo jedan klik, abecedno pretraživanje tiskanih izdanja enciklopedije i nije tako lagan zadatak kao što se može učiniti.

Na kraju sata, nadamo se da su učenici bili prosvijećeni novim znanjima. Naša želja je bila da spoznaju (raz)um kao najveću snagu svakog pojedinca. Širiti svoje znanje možemo samo ukoliko kritički gledamo na svijet oko sebe,  postavljamo pitanje i tražimo odgovore. Mogućnosti su velike i nadohvat ruke, a na svakom pojedinom učeniku je odluka koliko će zagrabiti s izvora znanja.

Jelena Šarčević, učiteljica povijesti

Anamarija Hat, stručni suradnik knjižničar