22. VELJAČE - DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA

Autor: Zrinka Jurčević, 21. 2. 2024.

Mala izložba nastala od učeničkih radova otima zaboravu, ali i potiče na razmišljanje o vrednovanju našeg najstrarijeg slavenskoga pisma - glagoljice. U holu školu možete vidjeti radove učenika koji sadrže motive glagoljskih slova.

DAN HRVATSKE GLAGOLJICE I GLAGOLJAŠTVA - proglasio je Hrvatski sabor na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora. Dan hrvatske glagoljice slavi se od 2019. godine.

GLAGOLJICA, uz ćirilicu, jedno od dvaju slavenskih pisama. U slovnoj morfologiji ne pokazuje sličnosti ni s kojim poznatim povijesnim pismom. Azbučnim (fonografskim) ustrojem, grafičkom organizacijom tekstova i ortografijom izravno se oslanja na grčke uzore. Prevladava uvjerenje kako je to najstarije pismo slavenskoga jezika, te kako ju je sred. IX. st. sastavio Konstantin Filozof kao pismo slavenskoga prijevoda grč. liturgijskih tekstova, za potrebe širenja kršćanstva među moravskim Slavenima, dakle prije 863., zacijelo u Carigradu. Stariji su nazivi slavensko pismo, Littera Hieronymiana, littera slava, hrvacke knjige… Naziv glagoljica prvi je put zasvjedočen u tal. pismu Franje Glavinića rimskog Propagandi 11. I. 1626., a koristi se učestalije tek od XIX. st; izveden je prema glagolu glagoljati, koji, osim svojeg izvornog značenja govoriti, označuje i obavljanje službe Božje na staroslavenskome jeziku. Pridjev pak glagoljski za oznaku toga slavenskoga pisma sreće se od XVI. st., a tako je i u latinskim tekstovima: glagoliticus, alphabetum glagoliticum, scriptura glagolitica.

GLAGOMATIKA –  glagoljska matematika

Igra je inspirirana knjigom kneza Bernardina Frankopana Modruški urbar. CILJ IGRE je što brže točno riješiti zadatke iz prepoznavanja i zbrajanja brojeva na glagoljici. BODOVANJE ovisi o brzini rješavanja pojedinog zadatka. Samo točni odgovori donose bodove. Traženje pomoći oduzima bodove. RAZINE prepoznavanja brojeva sadržavaju po pet zadataka, a razine zbrajanja po tri zadatka. Od ove godine natječu se i naši učenici.

https://glagomatika.online/      - POVEZNICA ZA IGRU

U holu škole predstavljena je mala izložba učeničkih radova. Učenici su izrađivali glagoljične spomenike, ali i ukrašavali predmete uporabne vrijednosti. Okušali su se i u pisanju glagoljskih slova kako su nekada pisali popovi glagoljaši – tušem i pravim guščjim perom. Zahvala učiteljici Vesni Aladić i njenim učenicima na ustupljenim glagoljskim spomenicima te učiteljici Anji Slivar i njenim učenicima na maštovitim glagoljskim inicijalima. Predmete uporabne vrijednosti i pisanje imena glagoljicom napravili učenici 6. b razreda.

Izložbu postavile učenice dodatne nastave 8-ih razreda.

Zrinka Jurčević