preskoči na sadržaj

Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac

 > Naslovnica
Vijesti

Obilježavanje svjetskog dana borbe protiv AIDS-a

Autor: Branka Cigrovski, 30. 11. 2008.

1. prosinca putem panoa nastavnici Andrea Ham Tintor i Zlatko Mikić obilježili su svjetski dana borbe protiv AIDS-a.                                                                          

 

 DAN BORBE PROTIV AIDS-a

Negdje oko 1981. godine liječnici u Sjevernoj Americi i Europi su opazili lagani porast broja oboljelih od neke nove, tajanstvene bolesti.
Takva bolest se manifestirala kao skup stanja, simptoma i infekcija. Izgledalo je kao da je njen glavni učinak slabljenje ili nestanak imuniteta organizma.
U medicini se takav sindrom nazvao „Sindrom stečenog nedostatka imuniteta“ ili SIDA. Sudeći po načinu na koji se takva bolest širila znanstvenici su posumnjali da je njen uzročnik neka vrsta virusa. Virus je kod bolesnika otkriven u natečenim žlijezdama na vratu, u preponama i pod pazuhom i nazvan je HIV ili virus humane imunodeficijencije.
 
HIV je neobičan virus jer spada u skupinu virusa nazvanih retrovirusi. Oni u svojoj jezgri nemaju DNK, već RNK.
Unutar stanice domaćina RNK se pretvara u DNK a ona se koristi dalje kao kod za proizvodnju drugih virusa.
 
KAKO SE PRENOSI VIRUS HIV-a
- razmjenom krvi:
  • doniranjem zaražene krvi
  • putem krvnih pripravaka
  • putem injekcije- ovisnici koji koriste zajedničke šprice
  • sa zaražene majke na njeno nerođeno dijete
- razmjenom tjelesnih tekućina - spolni kontakt
 
HIV U LJUDSKOM TIJELU
HIV napada određene vrste bijelih krvnih stanica koje su dio imunološkog sustava ljudskog tijela.
HIV je neobičan virus i po tome što se njegovi glavni učinci gotovo i ne osjećaju - obično prođe pet do deset godina od ulaska virusa u tijelo.
Osoba može imati simptome poput lagane gripe - šmrcati će, imat će povišenu temperaturu, svrbež po koži, natečene žlijezde ispod pazuha ili česte glavobolje. U ovom trenutku zaražena osoba može i ne znajući prenijeti virus drugoj osobi.
Na kraju, možda čak i mnogo godina kasnije, HIV će prouzročiti teško, možda i nepovratno oštećenje imuniteta, tada nastupa AIDS.
Kad imunološki sustav počne slabjeti, bijele krvne stanice više ne mogu obavljati svoju ulogu zaštite od bolesti i njihovih uzročnika.
Mikroorganizmi koji bi inače brzo bili odstranjeni iz tijela sada preuzimaju vlast i umnožavaju se te nastupa čitav niz bolesti koje na posljetku uzrokuju smrt organizma.
 
Porijeklo HIV-a
Postoje mnoge životopisne, ali manje vjerojatne teorije, na primjer da potječe iz svemira ili da ga je izumio sam čovjek pa mu je pobjegao iz laboratorija.
Smatra se da se ovaj virus razvio kao posljedica pokusa na krvi i organima majmuna ili iz tradicionalnih obreda koji su zadržali razne oblike žrtvovanja. Genetske analize i proučavanja o tome kako se HIV širio govore da je ovaj virus mlađi od 100, a stariji od 20 godina.
 
Trenutačno je jedino oružje protiv HIV-a znanje - odakle dolazi i kako se širi. Budući da su znanstvenici još u potrazi za lijekom, jedino što preostaje jest da čovječanstvo promijeni navike i izbjegne visokorizično ponašanje. 
 
Globalni simbol borbe protiv SIDE
                             (znak solidarnosti i tolerancije)
 
HIV se ne prenosi...
Virus HIV-a se ne prenosi društvenim događanjima u svakodnevnom životu poput zajedničkog objeda, druženja, grljenja, ljubljenja, korištenjem istoga posuđa i pribora za jelo. Također se ne prenosi putem insekata (npr. komaraca), slinom ili znojem jer virusa HIV-a u takvim tekućinama nema u dovoljnim količinama da bi došlo do zaraze. Virus HIV-a ne prenosi se sjedenjem u istoj prostoriji i razgovorom s bolesnikom.
 
Socijalni problemi
Slično je i s dijeljenjem igala gdje se vjerovalo da se time promiče drogiranje. U "nerazvijenim" se zemljama malo zna o prirodi bolesti te se vode "2 rata" zbog AIDSA: prvi protiv HIV virusa, a drugi protiv neznanja i predrasuda. Brojne međunarodne organizacije promiču borbu protiv SIDE. Slavne osobe koje su zaražene bore se protiv SIDE novčano pomažući oboljelima i njihovim obiteljima.
 
 
HIV/AIDS u Hrvatskoj - Epidemiologija
AIDS se u Hrvatskoj registrira isključivo unutar grupa povećanog rizika.
Od 1985. godine, kada su prvi HIV pozitivni bolesnici registrirani u Hrvatskoj, do listopada 2004. godine u Hrvatskoj je registrirano 470 osoba s HIV-om, od čega 218 oboljelih od AIDS-a. To je objavljeno na stranicama HZJZ-a. U istom je razdoblju 122 oboljelih i umrlo. Epidemiološka situacija u Hrvatskoj još uvelike ovisi o ekspoziciji izvan zemlje jer je 60% oboljelih ovu infekciju vjerojatno steklo u inozemstvu.
 
Od ukupno 14 inficirana bolesnika s hemofilijom, njih 8 je oboljelo od AIDS-a. Svi su ovi pacijenti primali inozemne pripravke iz krvi. Od 1992. godine nije registriran niti jedan HIV pozitivan pacijent iz ove skupine. U Hrvatskoj su ove godine prvi put registrirana dva slučaja HIV infekcije nakon transfuzije domaće krvi. Razlog ovome je dobrovoljno davalaštvo krvi i neznatan rizik od infekcije u općoj populaciji. Međutim, i uz ovako mali rizik nije moguće u potpunosti isključiti ovu mogućnost. U Hrvatskoj se krv obavezno testira na HIV, a provode se i sve ostale mjere sprečavanja uzimanja krvi od osoba pod povećanim rizikom od HIV infekcije. Prema Nacionalnom programu suzbijanja AIDS-a poštuje se princip samodostatnosti te se primjenjuje isključivo krv davalaca iz Hrvatske.
U ukupnom broju oboljelih ovisnici o opojnim drogama čine 8,3%. Među svim HIV pozitivnim osobama ova skupina čini 10,4%. Godišnje se prati kretanje HIV infekcije među intravenoznim ovisnicima u Hrvatskoj (prosječno oko 700-800 testiranih). Među ovisnicima o drogama (koje uzimaju intravenskim putem) postotak se inficiranih kreće oko 1%. Ovaj postotak inficiranih u posljednjih 10 godina ne pokazuje trend porasta.
Ukupno je u 2003. godini testirano 194.292 osobe od čega je registrirano 81 HIV pozitivan bolesnik ili 0,04%. Napominjem da laboratorijski podaci mogu uključiti višekratno testiranje jedne osobe ili testiranje osoba koje su od prije poznate epidemiološkoj službi kao HIV pozitivni. Među dobrovoljnim davaocima krvi registrirane su 4 HIV pozitivne osobe, što čini 0,002% pozitivnih. Od ukupno 869 ovisnika o opojnim drogama, njih 9 ili 1,03% su HIV pozitivni.
Za razliku od nekih europskih zemalja s niskom incidencijom AIDS-a Hrvatska je imala sve preduvjete za rani ulazak HIV infekcije u zemlju (otvorene granice, putovanja naših građana u inozemstvo, rad u inozemstvu, razvijen turizam itd.). Početak javljanja AIDS bolesnika u Hrvatskoj ukazuje na pojavu HIV infekcije u zemlji sredinom 70-ih godina. U to doba još je bila relativno visoka transmisija klasičnih spolno prenosivih bolesti (oko 2000 registriranih bolesnika s gonorejom godišnje). S početkom široke kampanje zdravstveno odgojnih mjera sredinom 80-ih broj klasičnih spolno prenosivih bolesti intenzivno opada, te doseže sadašnju razinu od 18 oboljelih od gonoreje te 18 oboljelih od sifilisa u 2003. godini.
Po podacima Registra za HIV/AIDS, u Hrvatskoj je 2006. godine prijavljeno 39 novih slučajeva zaraze HIV-om, 18 oboljelih od AIDS-a i devet smrti oboljelih osoba. 2007. godine prijavljeno je 46 novih slučajeva zaraze HIV-om, 7 oboljelih od AIDS-a.


Priloženi dokumenti:
pano1.jpg (6.74 KB)
pano2.jpg (4.02 KB)


Tražilica
Naša škola

e-Dnevnik za učenike

e-Dnevnik za nastavnike

IZDVAJAMO

Školski kurikulum

Raspored sati

Raspored informacija za roditelje

Pristup informacijama

Školski dokumenti

Ime smo dobili po...

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Tražilica
Stručno usavršavanje
Korisni linkovi
CMS za škole logo
Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac / Prilaz stadionu 1, HR-31540 Donji Miholjac / www.os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr / dmiholjac@os-aharambasica-donjimiholjac.skole.hr
preskoči na navigaciju