PROJEKTNI DAN - PRUŽIMO RUKU JEDNI DRUGIMA

Autor: Zrinka Jurčević, 30. 3. 2012.

U našoj školi održan projektni dan uz Međunarodnu godinu solidarnosti. Učenici su u tridesetak radionica kreativno pokazali svoju solidarnost, zajedništvo i toleranciju

Projektni dan uz Međunarodnu godinu solidarnosti održan je u našoj školi pod motom Pružimo ruku jedni drugima. Zadnji dan (30. ožujka) prije proljetnih praznika, učenici su zajedno sa svojim nastavnicima-voditeljima pokazali na koje se sve načine može govoriti, slikati, istraživati, pjevati o zajedništvu, solidarnosti. Rad je bio podijeljen po radionicama od razredne do predmetne nastave.
     Veći dio učenika razredne nastave trebao je odraditi radionicu Pružimo prirodi ruku prijateljstva, no zbog kišnog vremena ostali su u učionicama i kreativno osmislili svoje radionice: gledanje filmova s tematikom solidarnosti, zajedništva, razgovor o filmu, pisanje pjesama, izrada plakata.
      Posebno treba istaknuti razrednu nastavu iz Područne škole Rakitovica koji su čitavim projektom Srce za Josipa pokazali kako se  gradi solidarnost. Tijekom ožujka učenici PŠ Rakitovica s učiteljima i roditeljima izrađivali su uskrsne predmete, potom su organizirali prodajnu izložbu koja  će trajati 30. ožujka – 1. travnja. Cilj je skupiti što više novčanih sredstava kako bi se pomoglo Josipu pri liječenju. Na sam projektni dan organizirali su druženje s Josipom, prigodan program i igre. Kao i većina radionica, svoj rad su izložili na plakatima.
Predmetna nastava bila je raspodijeljena u dvadesetak radionica. U radionicama se istraživalo o Crvenom križu, razgovaralo o toleranciji, rasizmu; izrađivali plakati s otiscima dlanova, gledali filmovi o jednakosti. Istraživali su značenje ruke, dlana potom energiju na dlanu ili bili u matematičkom kolu. U radionicama stranih jezika proučavali su tekstove na engleskom jeziku, ispisivali poznate fraze. Na satovima TZK-a osvijestili su važnost tolerancije u sportu. Jedan dio učenika ipak je izašao izvan školskog prostora. Bili su u posjetu korisnicima Dnevnog boravka Crvenog križa te organizirali doručak u prirodi. Usput su naučili pjesmu We are the word i Kad bi svi ljudi na svijetu… Novinari i informatičari su sve to popratili izradivši zajedničku prezentaciju.
     Na kraju projektnog dana predstavnici radionica kratko su izvijestili o svom radu,  zatim smo čuli izvedbu pjesama We are the word i Kad bi svi ljudi na svijetu… Informatičari su pokazali svoju prezentaciju.  Svima se obratio ravnatelj zahvaljujući na vrijednom radu te je čestitao Uskrs učenicima, djelatnicima i njihovim obiteljima.

Zrinka Jurčević, Vlatka Šantoši – voditeljice novinarske radionice Globalno selo