> Događanja

POKLADNA SVATOVSKA SVEČANOST

Autor: Valerija Čmelak, 4. 3. 2014.

Održano pokladno vjenčanje-dramska igra učenika PŠ Rakitovica

U ponedjeljak 3.ožujka u poslijepodnevnim satima upriličili smo malu dramsku pokladnu igru-tradicijske rakitovačke svatove. Svečanosti su prethodile pripreme u vidu podjele uloga(izvlačenjem kartica), istraživanja zadaća svake svatovske uloge, izrade pozivnica za roditelje,čestitki, kostima, ukrasa, zastave, prikupljanja stihova rakitovačkog bečarca..Pokladni svatovi sastojali su se od nekoliko „scena“ –pripreme kod mladoženje,dolaska po mladenku,svatovskog mimohoda,obreda vjenčanja te svatovske veselice. Svečanost je bila jako posjećena od strane roditelja i ostalih mještana sela, a majkama i bakama od srca zahvaljujemo na ukusnoj i prekrasnoj mladenačkoj torti te pokladnicama.

Cilj ovog projekta bio je kroz dramsku igru koja pruža mogućnost slobodnog izražavanja,oslobađanja stvaralačkih potencijala u atmosferi opuštenosti i prividne neobaveznosti, njegovati tradicijske osobitosti  zavičaja u obilježavanju pokladnih običaja .

Djeliće ugođaja možete pogledati na fotografijama.